Działalność bez działalności gospodarczej

Wielkimi krokami zbliża się Konstytucja biznesu oraz Nowe zasady prowadzenia działalności gospodarczej. Ma to szczególnie duże znaczenie z perspektywy bloga i jego czytelników, ponieważ początkowe koszty prowadzenia takiej działalności będą bardzo niskie a w zasadzie zerowe dla osób rozpoczynających swoją przygodę w e-biznesie. Każdy więc bez szczególnego ryzyka może spróbować swoich sił w prowadzeniu działalności, w tym w e-handlu.

Przodujące podmioty już dziś przygotowują się do nowych zmian. Hurtownia erotyczna dropshippingowa właśnie wydała komunikat odnośnie zapytań o możliwość współpracy z hurtownią bez rejestracji firmy i opłacania ZUSów. W komunikacie możemy przeczytać:

W przypadku osób chcących skorzystać ze współpracy z hurtownią bez prowadzenia działalności gospodarczej w związku z “Nowymi zasadami prowadzenia działalności gospodarczej”, które wchodzą w życie w 2018 roku, rejestracja odbywa się standardowo:

https://eroplace.pl/rejestracja

należy podająć pełne dane osobowe bez NIPu (jeśli osoba fizyczna nie posiada, jeśli posiada należy podać).

Będą Państwo otrzymywali faktury imienne, lecz z punktu widzenia księgowości będą Państwo traktowani jako osoby fizyczne. Z tego powodu są pewne implikacje:

– zamówienia będą musiały być opłacane z góry, ponieważ nie będziemy [przypis: hurtownia] mieli tak łatwej możliwości egzekwowania potencjalnych długów jak w przypadku firm. Nie obowiązuje tutaj zasada terminu płatności. Sam przelew z konta bankowego będzie jednocześnie potwierdzeniem autentyczności Państwa danych osobowych. [przypis: hurtownia będzie miała potwierdzenie w ten sposób że współpracuje z tym, kto się zdeklarował i wypełnił formularz rejestracyjny]

– kwestie jak rabaty od obrotu czy inne akcje promocyjne oczywiście Państwa dotyczą

– muszą Państwo stosować się oczywiście do litery prawa. Prowadzić księgowość zgodnie z wytycznymi nowej ustawy, pod kątem monitorowania długości prowadzonej działalności czy obrotów. Jako że my tak jak już wspomniałem wystawiamy faktury imienne, wszystko jest udokumentowane i może podlegać kontroli z właściwych urzędów

Nowe zmiany zapowiadają się obiecująco, choć również już od początku widać dwa skutki, których będziemy świadkami:

  1. osoby rozpoczynające działalność będą miały mniejsze koszty a więc będą skłonne zaniżać narzut na sprzedaży produktów czy usług, gdyż nie muszą zarobić na opłaty takie jak ZUS. Najprawdopodobniej będą to robić aby być konkurencyjnym w stosunku do istniejących podmiotów. Na to oczywiście nie będą mogły pozwolić sobie firmy które istnieją na rynku i które mają już koszty stałe, jak choćby wspomniany “duży” ZUS. Ewidentnie dochodzi tu do sytuacji gdzie faworyzowani są “początkujący” przedsiębiorcy a podmioty które istnieją już długo na rynku będą musiały się zmierzyć z nową rzeszą “młodych” stażem przedsiębiorców, którzy będą walczyć o klienta.
  2. same hurtownie dropshippingowe oraz inne podmioty prowadzące do tej pory model B2B, również odczują zmianę. Każda sprzedaż hurtowni dropshippingowej której do tej pory prowadziła tylko i wyłącznie współpracę z przedsiębiorstwami (wystawiała tylko i wyłącznie faktury), będzie liczona jako sprzedaż osobie fizycznej (gdyż nie posiada NIPu). W związku z tym należy monitorować sprzedaż detaliczną (dla nowych przedsiębiorców bez działalności) i w przypadku przekroczenia kwoty, zakupić kasę fiskalną.

Na ostateczny efekt, jak zamieszają “Nowi Przedsiębiorcy” przyjdzie nam poczekać. Trzeba być jednak dobrej myśli i ostatecznie mieć nadzieje, że skorzystają na tym wszyscy i że Polska będzie coraz piękniejsza i coraz bogatsza 🙂

Mariusz Dzieża
Author: Mariusz Dzieża

Mariusz Dzieża

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*