Chcesz mieć coś zrobione dobrze – zrób to sam?

Jest taka maksyma, której trzymamy się nałogowo i powszechnie w wielu najprzeróżniejszych dziedzinach. To, że znamy się wszyscy na polityce, sporcie i a do uzdrowienia budżetu całego kraju wystarczy nam jedno spotkanie ze szwagrem w luźniejszej atmosferze – to wiadomo. Często jednak łapiemy się na niekoniecznie zdrowym pędzie do robienia wszystkiego samemu i nawet wydaje się nam, że jesteśmy w tym niemalże fachowcami. Chcesz by coś było zrobione dobrze – zrób to sam, przewija się w wielu aspektach życia zawodowego i prywatnego a przy obsłudze sklepu internetowego bynajmniej nie jest inaczej. Nie można powiedzieć byśmy się dziwili czy potępiali. Oczywiście miło by było, gdyby każdy spał na materacu wypełnionym pieniędzmi (acz niewygodnie) i mógł wszystko zlecić firmom trzecim, jednakże nasz blog kierujemy do osób, które zaczynają stawiać pierwsze kroki w handlu internetowym, w dość specyficznej formie sprzedaży jaką jest dropshipping. Zdejmuje on z nas obowiązek posiadania magazynu, pilnowania trendów rynkowych, prowadzenia wysyłek, całej obsługi logistycznej i towarowej. Zostawia nam pole do popisu w pozostałych kwestiach, z których najważniejsze są przeróżnego rodzaju działania marketingowe służące powiększeniu naszej sprzedaży.

 

Tak się składa, że jesteśmy żywotnie zainteresowani tym, żebyście Państwo sprzedaż mieli jak największa, bo przecież nasze zyski są zależne tylko od was. Dlatego też staramy się podpowiedzieć, na miarę naszej wiedzy i możliwości, jak pewne rzeczy robić i jak ich nie robić.

 

Początki pierwszego sklepu działającego w dropshippingu często wyglądają bardzo podobnie. Hurtownia pakuje i wysyła towar a przedsiębiorca bierze sprawy we własne ręce i podejmuje najprzeróżniejsze działania by miała ona jak największy ruch. Bierzemy we własne ręce marketing, pozycjonowanie, media społecznościowe, mailingi, programy partnerskie, reklamowe i wszystko co tylko wydaje się za drogie by zlecić innym firmom. Często przy tym zapominamy, że niektórych zagadnień po prostu nie da się samemu ogarnąć albo ich nauka zajmuje miesiące czy nawet lata. Cóż, uczmy się, w końcu dropshipping zdjął nam z głowy przygotowywanie wysyłek, mamy czas na inne zadania. Niektóre zrobimy sami bo są tak proste, że szkoda tracić pieniądze na ich zlecanie. Pewne nie wpadły nam do głowy a są proste, skuteczne i ładnie przekładają się na sprzedaż. Inne zrobimy sami z wielkim trudem ale będziemy wielce zadowoleni z efektu pracy. Jeszcze inne zrobimy sami i niemal na pewno popełnimy masę błędów, które będą nas wiele kosztować.

O czym więc pamiętać, co można zrobić samemu i w jakie pułapki nie możemy wpaść?

 

Smartfony i tablety – jeszcze niedawno nisza rynkowa. Dziś ma je każdy i wszędzie. Dlaczego więc tak wiele sklepów zapomina o tym, że przez komórkę można robić zakupy? I dlaczego w tych sklepach jest to mordęgą? Ciężko wskazać oprogramowanie, które nie umożliwia dostosowania sklepu do urządzeń mobilnych. Czy to w wersji dedykowanej, czyli specjalnie pod media przenośne czy w wersji responsywnej, czyli dostosowującej się do urządzenia, na którym przeglądamy ofertę sklepu. Ta druga, RWD, jest bardziej godna polecania i nierzadko jakieś podstawowe szablony czy maski responsywne są oferowane przez firmy obsługujące sklep. Można oczywiście zapłacić kilka tysięcy i dostać dopracowaną szatę graficzną i interfejs sklepu, o ile się te kilka tysięcy na zbyciu ma. Darmowa wersja szablonu ma tą wadę, że na pewno klient spotka ją w innym sklepie. Wystarczy jednak zmiana paru elementów, którą mogą zazwyczaj przeprowadzić nawet zupełni laicy. Efekt może nie będzie powalający, nie dorówna pracy profesjonalistów jednak nadal sklepowi unikalnego charakteru i pozwoli mu się wyróżnić. Uruchamiając sklep koniecznie wybierajcie wersję responsywną, jeśli korzystacie z rozwiązań darmowych lub ekonomicznych – wybierzcie te, które możecie sami edytować i zmieniać.

Spędzicie przy tym kilkanaście lub i kilkadziesiąt godzin, będziecie zapewne przeklinać, złorzeczyć i marudzić – ale dacie radę.

 

W czym jeszcze sobie poradzicie i co bardzo łatwo spaprać w następnym artykule.

Hubert
Author: Hubert

Hubert

Dodaj komentarz