O dropshippingu kolejnym okiem praktyka

Zgodnie z obietnicą bierzemy „na warsztat” kolejne uwagi dotyczące sklepów internetowych stosujących dropshipping. I tak jak poprzednio internetowe komentarze do opinii wygłaszanych na temat tego systemu będą konfrontowane ze zdaniem praktyków – zaprzyjaźnionych e-sklepów w których faktycznie go wdrożono. Wierzymy, że pozwoli to Państwu podjąć decyzję a także wyjaśnić wątpliwości. Przypomnieć też musimy, że na całość patrzymy z perspektywy sklepów zaczynających swoją działalność i nie dysponujących olbrzymim budżetem.

Wydłużony czas realizacji z uwagi na konieczność oczekiwania na zaksięgowanie przelewów za towar. Takie zjawisko faktycznie może występować. Pytanie tylko z czym taki czas należy porównać? Może on na pewno być dłuższy niż gdybyśmy korzystali z własnego magazynu i mieli cały towar na stanie. Konia z rzędem temu, kto przy ograniczonym budżecie i dużej ofercie zatowaruje cały sklep internetowy… Dużo osób rozpoczynających biznes w sieci posiłkuje się magazynami hurtowni i zamawia towar po sprzedaży, wtedy zaś czas realizacji będzie w najlepszym wypadku analogiczny jak przy dropshippingu, często zaś dłuższy.

Jeśli przyjmiemy jednak, że punktem odniesienia jest własny, pełen towaru sklep w którym wysyłka następuje w 24h to oczywiście dropshipping może przegrywać terminem wysyłki. MOŻE – ale nie musi. W części hurtowni pozwalających na taką współpracę możemy bowiem liczyć na kredyt kupiecki po osiągnięciu określonego obrotu i potwierdzeniu naszej wiarygodności. W niektórych możliwe jest również wpłacanie „na saldo”, czyli przelewamy określoną kwotę, bazując na naszych oczekiwanych zamówieniach i hurtownia wtedy wcale nie musi czekać na wpłatę za konkretne zamówienie – ma bowiem już nasze pieniądze. Brzmi groźnie, ale pamiętajmy, że ta kwota może wynosić choćby przysłowiowe 100 złotych, które utrzymujemy zawsze na plusie a za składane zamówienia płacimy na bieżąco. Innym ze sposobów przyśpieszenia terminu wysyłki do klienta jest też skorzystanie z dobrodziejstw cywilizacji czyli przelewów internetowych. Szybkie płatności umożliwiają nam błyskawiczną zapłatę za zamówienie w hurtowni dropshippingowej i równie błyskawiczną wysyłkę do klienta końcowego. Nie ma podobno róży bez kolców – raczej trzeba się spodziewać, że koszt obsługi takiego przelewu obciąży nas, a jest to zazwyczaj kwota 1,5-2,5% wartości zamówienia, stąd nie specjalnie polecamy regularne korzystanie z takiej formy zapłaty.

W przeważającej większości przypadków towar do klienta końcowego hurtownia wyśle w czasie nie dłuższym niż 3 dni robocze, z czego bardzo wiele zmieści się w dwóch dniach a całkiem sporo w ciągu 1 dnia.

Brak możliwości osobistego odbioru towaru przez kupującego. To faktycznie może pozbawić nas kilku procent przychodów i bez wątpienia uwagę tą należy uznać za słuszną. No ale znowu – wszystko zależy od punktu widzenia. Za wadę uznają to osoby, które sklep internetowych prowadzą jednocześnie ze stacjonarnym albo mają dla niego osobny lokal i posiadając magazyn własny umożliwiają odbiory osobiste z dnia na dzień. Wtedy towar oferowany w systemie dropshipping albo nie jest możliwy do odebrania albo niby jest, ale po pierwsze dopiero za dwa dni, a po drugie musielibyśmy zapłacić za kuriera dostarczającego towar nam, by wydać go później bez opłaty klientowi końcowemu. Sensu w tym brak, robi się tak sporadycznie. To jednak co dla jednych jest wadą dla innych będzie bez znaczenia. Wiele osób sklepy internetowe prowadzi łącząc to z innymi zajęciami. Macierzyństwo, tacierzyństwo, studia, etat, to wszystko daje nam kilka godzin dziennie możliwych na prowadzenie sklepu internetowego. Dropshipping idealnie w to się wpasowuje a odbiory osobiste takich przedsiębiorców zazwyczaj najzwyczajniej w świecie nie interesują.

Kolejny artykuł na temat prowadzenia sklepu internetowego przez dropshipping już za kilka dni. Pojawi się następna porcja kwestii opisywanych na blogach i w artykułach internetowych jako wady czy też zalety dropshippingu i znowu oddamy głos osobom, które tenże wdrożyły w swoich sklepach. I czasem brak im rzeczy, których on niestety nie oferuje, nie będą to więc jedynie peany i zachwyty.

Hubert
Author: Hubert

Hubert

Dodaj komentarz